Impresszum | Copyright © 2021 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi EgyetemBME
Csaknem száz virtuális eseményen mutatkoznak be a Műegyetem alap- és mesterképzései 2020. november 27. és december 4. között. Az érdeklődők emellett a jövő technológiáiról is hallhatnak.
A digitális térbe költözött előadásokkal indul a BME Online Nyílt Hét 2020. november 27-én. Az interaktív eseménysorozat célja a felsőoktatási felvételi jelentkezést tervező középiskolások tájékoztatása az intézmény sokszínű képzési kínálatáról, benne a nemzetközi részképzésekről, a kari hallgatói önkormányzatok tevékenységéről, valamint a közösségi kezdeményezésekről és sportlehetőségekről. A rendezvényre mind a nyolc kar saját programokkal készül, emellett az egyetem Idegen Nyelvi Központja, valamint Testnevelési Központja is bemutatkozik.
Az előadások résztvevői többek között az egyetemi fejlesztésű zsebműholdakról, az önvezető járművek tervezéséről, a kvantumszámítógépek titkairól, az épített szerkezetek számítógépes modellezéséről, a korszerű műemlékrekonstrukciókról, valamint a felsőoktatási tanulmányok során nélkülözhetetlen, tudatos időmenedzsmentről is hallhatnak.
Az online programsorozat mintaóráin az oktatók feltárják egy-egy szak érdekességeit, a kapcsolódó kutatások részleteit, legfrissebb tudományos eredményeit, amelyek után a virtuális jelenlevők közvetlenül is feltehetik kérdéseiket a képzésekkel, a kollégiumi lakhatással, valamint a közösségi élettel összefüggésben. Minderről műegyetemi hallgatókkal tematikus chatszobákban is beszélgethetnek.
Válogatás a BME Online Nyílt Hét kari programjaiból
Építőmérnöki Kar
Az Építőmérnöki Kar (ÉMK) valós idejű online előadásokkal, valamint személyes élettörténeteken, kisfilmeken, szakmai előadásokon, illetve interjúkon keresztül a szakma számos izgalmas területét és művelőjét mutatja be. Az ÉMK nyílt heti honlapján 2020. november 27-től a tanszékeiről és laboratóriumairól szóló filmjét tárja a diákok elé – amelynek "száguldó riportere" Lovas Tamás oktatási dékánhelyettes –, valamint a kar képzéseiről is lesz több izgalmas előadás. Színes és gazdag kínálat várja az érdeklődőket, érdemes kattintgatni, keresgélni az egész héten elérhető szakmai anyagok között. A valós idejű programok időpontjai:
2020. november 27.
13:00 Mire jó (még) az okostelefon? – Vinkó Ákos adjunktus előadása a zsebünkben lapuló eszköz mérnöki használatáról
14:00 Szerkezetek számítógépes modellezése – Budaházy Viktor adjunktus előadása építményeink viselkedéséről, amely már a különféle természeti hatások (pl. földrengés) előtt megjósolható
2020. november 30.
18:00 Építőmérnök a XXI. században – Ritter Ádám okleveles építőmérnök, műszaki ügyvezető-helyettes, műszaki igazgató (Moratus Szerkezetépítő Kft.) előrejelzései az építőipar előtt álló kihívásokról
2020. december 1.
18:00 Miért jó a BME? Mit jelent az egyetemi és a kari közösség? Hogyan és mit tanulunk? – Beszélgetés az Építőmérnöki Kar hallgatóival, öntevékeny körök tagjaival
2020. december 2.
18:00 Rytz-szerkesztéssel a púdergyárba, majd Budavártól Gödig (Fejezetek egy építőkari oktató életéből) – Hajnal Géza egyetemi docens és Török Gergely Tihamér tudományos munkatárs beszélgetése
2020. december 3.
18:00 Legyél te is világjáró! – Hallgatók kerekasztal-beszélgetése Erasmus-ösztöndíjas élményeikről
2020. december 4.
18:00 Kvíz (kérdések a képzésről, a nyílt héten bemutatott érdekességekről, illetve az építőmérnöki szakma sajátosságairól), nyeremények
Gépészmérnöki Kar
Az érdeklődő diákok, leendő hallgatók a Gépészmérnöki Kar (GPK) tanszékeit és laboratóriumait bemutató filmeket a kar honlapjának nyílt hét aloldalán tekinthetik meg. Az előre felvett videók 2020. november 27-i kezdéssel folyamatosan, az alábbi időzítéssel jelennek meg az oldalon.
2020. november 27.
délelőtt: Gépészmérnöki Kar imázsfilmjét követően Orbulov Imre Norbert dékán köszönti az érdeklődő középiskolásokat
délután: Bihari Péter egyetemi docens, az Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék vezetője, a Gépészmérnöki Kar oktatási dékánhelyettese, a BME oktatási igazgatója tájékoztató előadása
2020. november 28.
délelőtt: Gépészmérnöki alapképzési szak kerekasztal-beszélgetés
délután: Kérdezz-felelek videóanyagok, majd laborbemutatók a honlap szerinti időpontokban
2020. november 29.
délelőtt: Mechatronikai mérnöki alapképzési szak kerekasztal-beszélgetés
délután: Kérdezz-felelek videóanyagok, majd laborvideók
2020. november 30.
délelőtt: Energetikai mérnöki alapképzési szak kerekasztal-beszélgetés
délután: Kérdezz-felelek videóanyagok, majd laborvideók
2020. december 1.
délelőtt: Ipari termék- és formatervező mérnöki alapképzési szak kerekasztal-beszélgetés délután: Kérdezz-felelek videóanyagok, majd laborvideók, valamint a szak bemutatója
2020. december 2.
Az Anyagtudomány és Technológia Tanszék imázsfilmje után laborvideók tekinthetők meg
2020. december 3.
délelőtt: Polimertechnika Tanszék imázsfilmje, a Gillemot László Szakkollégium imázsfilmje, majd laborvideó válik elérhetővé
Az előadások mellett virtuális séták, tudományos versenyek összefoglalói és technológiai különlegességek is elérhetők lesznek a rendezvénysorozat ideje alatt, ezért érdemes figyelni a kar Nyílt Hét honlapját.
Építészmérnöki Kar
Az Építészmérnöki Kar (ÉPK) a hivatás sokrétűségét, a képzés alkotói és mérnöki oldalát mutatja be. A változatos eseményeket a kar oktatóinak és jelenlegi hallgatóinak előadásai, közösségimédia-bejelentkezései teszik színessé.
2020. november 27.
15:30 Alföldi György dékán: Köszöntő, bemutatkozik az Építészmérnöki Kar
16:00 Az Építész Hallgatói Képviselet tájékoztatója
17:00 Szabó Levente egyetemi tanár: Építészet és emlékezet (előadás a Kutatók Éjszakája program keretében)
A nyitó- és zárónap előadásai között napközben a kar közösségimédia-felületein bemutatkoznak és kérdésekre válaszolnak a kar hallgatói csoportjai. Megismerhetjük az Építész Klubot (november 28.), az Építész Szakkollégiumot (november 29.), emellett az Építész Hallgatói Képviselet tagjai mesélnek a hallgatói életről és a kar lehetőségeiről (december 3.).
2020. december 4.
15:30 Alföldi György dékán: A Nyílt Hét zárása
16:00 Az Építész Hallgatói Képviselet tájékoztatója
A részletes programok a kar honlapján és a kari Nyílt Hét Facebook-eseményben érhetők el a Nyílt Hét során.
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
A Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar (VBK) videókkal és valós idejű online előadásokkal, illetve beszélgetésekkel készül. A regisztrációt követően, 2020. november 27-én érhetik el az érdeklődők a kar nyílt heti ajánlatát tartalmazó oldalt. A bio-, környezet- és vegyészmérnöki szakterület több izgalmas témája és szakértője ismerhető meg kisfilmeken, szakmai előadásokon, valamint interjúkon keresztül, amelyek a VBK YouTube-csatornáján is megtekinthetők. A valós idejű programok időpontjai:
2020. november 27.
14:00 Kun Róbert egyetemi docens: Újgenerációs Li-ion akkumulátorok fejlesztése
15:00 és 16:00 Németh Áron egyetemi docens és Nagy Balázs József doktoráns: Laborlátogatás, Műszaki biokémia – alkalmazott mikrobiológia
16:30 Mika László Tamás egyetemi tanár: Kémia grammokban és millió tonnákban
2020. november 28.
16:00 Szarka András egyetemi tanár: C-vitamin – Mítosz és valóság
17.00 BME-VBK Hallgatói Képviselet: A Nyílt Naphoz készült anyagok, honlap, esemény bemutatása
2020. december 1.
17:00 Székely Edit oktatási dékánhelyettes: A BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar képzései, oktatása, felvételi követelményei
2020. december 2.
16.00 BME-VBK Hallgatói Képviselet: Kerekasztal-beszélgetés, felvetődött kérdések megválaszolása
2020. december 4.
16.00 BME-VBK Hallgatói Képviselet: Kerekasztal-beszélgetés, felvetődött kérdések megválaszolása
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
A Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) a VIK Open Day 2020 című rendezvénysorozaton mutatja be a villamosmérnöki és mérnökinformatikus szakok sokszínűségét.
2020. november 27.
15:00 Tevesz Gábor egyetemi docens: Bemutatkozik a BME VIK
Hol áll a BME VIK diplomája a magyar és a nemzetközi munkaerőpiacon? Milyen szakmákat kínálunk, milyen tartalommal és milyen lehetőségekkel? Hogyan érdemes készülnie a felsőoktatásba egy középiskolásnak? Extra ajánlatok bevállalós diákoknak!
16:00 Sántha Hunor egyetemi docens: Bioérzékelők
Szemléletes magyarázatok az anyag és az élet szerkezete /természete/ mérhetősége témakörében. Fejlesztési és innovációs megfontolások az elméleti tudás alapjairól építkezve. Tekints be a BME VIK Szenzor és Mikrofluidika Labor vezetője által tartott, élőben felvett “Lányok Napja 2020” ismeretterjesztő szemináriumba!
16:40 Forstner Bertalan egyetemi docens: Most akkor ott van, vagy nincs ott?
A technológia látványos. A technológia a háttérből szolgál. A technológia megmutat dolgokat, amelyek segítenek bennünket a mindennapokban. A technológia észrevétlenül megoldja, ami fel sem tűnik nekünk. Most akkor ott van, vagy nincs ott? Minden mindennel összefügg. Lássuk hogyan! (Vagy pont, hogy ne lássuk?)
17:20 Dudás Levente adjunktus: Magyar zsebműholdak, az
5 centiméteres kocka bemutatása, amely a világ eddigi legkisebb működő műholdja, tudományos kísérlettel a fedélzetén. Mi a magyar műholdak sikerének titka? Mi is az az elektroszmog? Egyetemisták gyakorlati űrtechnológiából diplomáznak a Műegyetemen.
Az előadásokat követően 18:00 órától chatszobákban adnak választ a kérdésekre a VIK hallgatói, legyen szó felvételiről vagy kollégiumról. A nyílt hetet követő héten minden délután szakmai előadásokat tesz közzé a VIK a YouTube csatornáján.
Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar
A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar (KJK) videóiból, interjúiból és előadásaiból megtudható, miért érdemes a logisztikai mérnöki, a közlekedésmérnöki, a járműmérnöki, valamint az országban egyedülálló autonóm járműirányítási mérnöki képzést választania annak az érdeklődőnek, aki a KJK-ra jelentkezik.
2020. november 27.
16:00 Mészáros Ferenc oktatási dékánhelyettes: Tervezd velünk a jövőt! Kari bemutatkozó és tájékoztató előadás
2020. november 28.
17:00 Legyél te is logisztikai mérnök! – a Hallgatói Közösség előadása a logisztikai mérnök szakról
2020. november 29.
17:00 Legyél te is járműmérnök! – a Hallgatói Közösség előadása a logisztikai mérnök szakról
2020. november 30.
17:00 Legyél te is közlekedésmérnök! – a Hallgatói Közösség előadása a logisztikai mérnök szakról
Természettudományi Kar
A Természettudományi Kar (TTK) előadásain megismerhetők a matematikus és fizikus képzések, valamint a legújabb kutatási eredmények. A TTK Hallgatói Képviselet tagjai a hét minden napján 17 és 19 óra között várják a kérdéseket a kar Nyílt Hét oldalán elérhető linken. Kérdezz, informálódj a hallgatóktól!
2020. november 27.
15:00-15:30 Vető Bálint tudományos munkatárs, matematikus: Ugróverseny - milyen messzire jutnak el a békák a tóból? – Online előadás a TTK YouTube-csatornáján
17:00-17:10 Barócsi Attila egyetemi docens, fizikus, TTK Fizikai Intézet: Hullámok és részecskék, fény és hang: avagy kettősségek a fizikában, online kísérleti bemutató – Online előadás a TTK YouTube csatornáján
17:30-18:00 Török János egyetemi docens, fizikus, TTK Fizikai Intézet: A Minecraft világában élünk? A fragmentáció természetes geometriája és a platóni testek – Online előadás a TTK YouTube csatornáján
20:00-20:50 Pályi András egyetemi docens, Asbóth János egyetemi docens, Budai Ákos doktorandusz, TTK Fizikai Intézet: Programozzunk kvantumszámítógépet! Mi az a kvantumszámítógép, mire jó? Egy 50 perces interaktív workshop. Együtt szerkesztünk egy kvantumalgoritmust, majd lefuttatjuk az IBM kvantumszámítógépén.
2020. november 28.
9:00 Härtlein Károly mesteroktató, TTK Fizikai Intézet: Otthoni kísérletek. Csináld utánam!
Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) decembertől február elejéig tartó online nyílt napi eseménysorozattal készül leendő hallgatóinak tájékoztatására. A GTK-szakok programjainak időpontjai a kar honlapján megtalálhatók.
2020. december 2.
17:00 Hatékonyan a mindennapokban – GTK UP+GRADE vol. 3. című online esemény a GTK Facebook-oldalán
BME GTK Idegen Nyelvi Központ
Az Idegen Nyelvi Központ feladata a műegyetemi hallgatók idegen nyelvi írásbeli és szóbeli kommunikációs készségeinek fejlesztése. Célja, hogy a hallgatókat a szaktudás mellett szaknyelvi tudással is felvértezze, amely lehetővé teszi számukra a gyorsan fejlődő tudományok legfrissebb eredményeinek nyomon követését tanulmányaik során, majd bekapcsolódásukat a nemzetközi tudományos életbe. Az intézményben nyelvvizsga is tehető, valamint az alapképzést követően szakfordító, illetve tolmácsképzés is elvégezhető. A Központ a BME Online Nyílt Hét során két időpontban tart tájékoztatót Microsoft Teams-linken keresztül.
2020. november 27.
16:00-16:30 Minden, ami nyelv, egy helyen: Mit tehetsz azért, hogy aktív nyelvtudásod az egyetem végére is megmaradjon? – A BME Idegen Nyelvi Központ bemutatkozása
2020. december 1.
16:00-16:30 Minden, ami nyelv, egy helyen: Mi fán terem a chuchotage, és hol hallhatsz majd minderről? – A BME Idegen Nyelvi Központ bemutatkozása
BME Testnevelési Központ